Маратонът в София бе спечелен от двама африканци

13828

Едуин Кипчумба от Кения бе победителят от силния пол на 31-ия маратон на София. Той спечели 40 000 лв.

Лекоатлетът преодоля класическата дистанция от 42.195 километра с неофициално време 2.19:06 часа. Той поде атаката си близо 5 км преди финал и до края нямаше проблеми за заемането на първото място. След пресичането на финиша победителят получи шампионския венец от кмета на столицата Йорданка Фандъкова.

Втори на 46 секунди финишира Тауфик Ел Бархуми (Мароко), а трети на 54 секунди завърши Стенли Тарус (Кения).

Най-добре от българите се представи Шабан Мустафа, който се нареди седми в крайното класиране с време 2.25:01 часа. Така той си осигури републиканската титла в дисциплината.

И при дамите победителката бе от Африка. С наградата се окичи Зерифе Боку от Етиопия с 2:40.53 часа. Тя изпревари убедително Розина Кибойно (Кения) и Тюнде Сабо (Унгария). Седемкратната победителка в маратона на София Милка Михайлова завърши четвърта за 2:58.51 часа и с това заслужи държавната титла, съобщава КРОСС.

В маратонската дистанция се включиха 279 състезатели от 35 страни. Победителите при мъжете и при жените получиха по 5 хиляди лева от наградния фонд и велосипед BMW с електрически мотор на стойност около 2500 евро.