Честваме Шипченската епопея, правителството намери 10 хил. лева за празника

21847
Честваме Шипченската епопея, правителството намери 10 хил. лева за празника
Снимка: БГНЕС

Днес на старопланинския връх Шипка ще бъде кулминацията на тържествата по повод 137 години от боевете и 80 години от официалното откриване на Паметника на Свободата.

Имаше опасност тържеството да не се проведе заради липса на пари, но от правителствената пресслужба потвърдиха, че са отпуснати необходимите 10 хил. лева за празника. Освен това охраната на Националния музей "Шипка - Бузлуджа" ще продължи да се осигурява от държавата.

Историята

Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 г. Боевете, които се водят от 09/21 до 13/26 август 1877 г (по стар и нов стил на летоброенето съответно) между защитниците на прохода и турската армия влизат в българската история под името Шипченска епопея.

Всъщност руските войски са били в много трудна позиция – два неуспешни опита за щурм на Плевен и по-лошо въоръжение от турската армия. За наше щастие турското командване решава да има масирано преминаване на турски войски през Стара планина чак след като Сюлейман паша победи при Шипка, казва историкът Божидар Димитров. Подвигът на опълченците е чутовен – те нямат друг избор, освен да победят и то десетократно по-многоброен противник – най-елитните части в османската армия.

Задачата на малобройния руско-български отряд под командването на ген. Н.Г. Столетов, наброяващ около 7 500 души е да спре превъзхождащата я по численост армия на Сюлейман паша (около 27 000 души и резерв от 10 000), да не й позволи да премине Балкана и да се съедини с турските части в Североизточна България в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша. Сраженията за Шипка започват на 09/21 август 1877 г.

В течение на шест дни българи и руснаци с огън и щик отблъскват непрекъснатите атаки на турските табори. Най-тежък и решаващ за отбраната е третият ден – 11/23 август, когато турците все повече затягат обръча около защитниците, а боеприпасите са на привършване. Следобед Сюлейман паша хвърля в боя всичките си резерви срещу центъра на отбраната.

В този най-критичен момент, когато изглеждало, че Шипка ще падне, от Габрово пристига първото подкрепление, изпратено от ген. Радецки. Надвечер пристигат всички роти на 16 стрелкови батальон и след ожесточен бой турците отстъпват. Шипка е спасена!

Боевете продължават и през следващите три дни, но проходът вече е здраво в ръцете на руската армия. отбраната на Шипка продължава и през есента и зимата на 1877 г. Този период влиза в историята като "Зимно шипченско стоене". Въпреки студа и мъглата, въпреки снежните бури и виелици, защитниците на Шипка геройски бранят прохода. За тези изпълнени с мъжество и саможертва дни телеграфът съобщава с кратката фраза: "На Шипка всичко е спокойно".

Руските войници и българските опълченци превръщат прохода в непристъпна крепост, "в затворена врата за настъплението на турците към Северна България и отворена врата за победния поход на руската армия към Цариград", по думите на ген. Радецки.

След падането на Плевен (29 ноември/10 декември 1977 г.) руските войски преминават Балкана при изключително тежки зимни условия и пленяват турската армия на Вейсел паша в шейновския укрепен лагер на 28 декември 1877 г./ 9 януари 1878 г. Победата при Шипка-Шейново е достоен завършек на Шипченската епопея.

Жертвите, които руските полкове и българските дружини дават на Шипка и в полето на Шейново са около 11 000 – убити, ранени и безследно изчезнали, а над 9 000 души са замръзналите и заболелите по време на Зимното шипченско стоене.

Споменът

Основният камък на Паметника на Свободата е положен на 26 август 1922 г. Паметникът е завършен през 1930 г. На 26 август 1934 г. паметникът на връх "Свети Никола" е тържествено открит от цар Борис III. Паметникът е висок 31,5 метра и към него водят 890 стъпала. Над централния вход гордо се възправя бронзов лъв – символ на българската държавност. На останалите три страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета, напомнящи за подвига на българските опълченци.

Националното честване се провежда под патронажа на президента на Република България Росен Плевнелиев. В тържествата, които завършват със заря-проверка на върха, ще участват кметът на община Казанлък Галина Стоянова и председателят на общинския съвет в Казанлък Николай Златанов. Заместник-председателят на ОбС Казанлък Нено Влайков ще даде начало на Шестото планинско мемориално бягане "Шипченска епопея". Стартът е в 9:30 часа на 23 август и е съвместна организация на общината в Казанлък, Българската федерация по лека атлетика и спортен клуб "Шампион".

Променят движението по пътя Габрово-Казанлък заради честванията на Шипка

Движението на транзитно преминаващите коли по пътя Габрово - Шипка - Казанлък в двете посоки се ограничава утре - 23 август, по повод н...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com